własna firma

Zalety i wady prowadzenia działalności gospodarczej

Każde przedsięwzięcie, każda życiowa zmiana niesie ze sobą szanse i potencjalne korzyści, jak i zagrożenia. Również założenie działalności gospodarczej może być ryzykowne, zwłaszcza jeśli rezygnujemy z pewnego źródła dochodów, jakim jest etat w stabilnej firmie. Jednak decyzja o wypróbowaniu sił jako przedsiębiorca może też okazać się najlepszą w całym Twoim zawodowym życiu. Jakie zalety i wady ma prowadzenie własnej firmy?

Niezależność

To Ty stajesz się swoim szefem, do Ciebie należą wszystkie decyzje: co, jak, gdzie i kiedy zrobić. Zwłaszcza, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, stajesz się jedynym decydentem. W przypadku założenia spółki musisz oczywiście uwzględniać zdanie wspólników, ale nadal masz bardzo dużo do powiedzenia w kwestii funkcjonowania firmy. Dotyczy to tak kluczowych spraw, jak wyznaczania celów i priorytetów, jak i bardziej przyziemnych spraw np. decydowania o własnym czasie pracy czy brania urlopu, kiedy Ci to pasuje, bez konieczności wcześniejszego ustalania terminu. Już sam fakt, że możesz wyjść z pracy bez wcześniejszego uzyskania zgody szefa, dla wielu osób jest mocnym argumentem za założeniem własnej firmy.

Wyższe zarobki

Lepsze zarobki to oczywiście rzecz bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników. Jeśli jednak kierować się statystykami, należy przyjąć, że przeciętny przedsiębiorca zarabia znacznie więcej niż pracownik na etacie (badanie pt. „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce” Narodowego Banku Polskiego). Wyższe zarobki to jedno, natomiast różne ulgi i odliczenia przysługujące osobom samozatrudnionym to osobna kwestia, dzięki której można sporo zaoszczędzić. Osiągając wyższe dochody można też dużo zyskać dzięki przejściu na podatek liniowy, a przy dużych kosztach prowadzenia działalności – rejestrując się jako podatnik VAT.

satysfakcja z własnej firmy

Satysfakcja i brak nudy

Kolejny bardzo duży plus pracowania na własne konto to kwestie związane z zadowoleniem z pracy i poczuciem spełnienia. Wolność i niezależność wiążą się z odpowiedzialnością za dokonywane wybory i realizowane cele. Każdy sukces jest w pełni Twoją zasługą, zapracowałeś na niego i masz tym samym dużo większą satysfakcję ze swoich osiągnięć. Ponieważ to Ty decydujesz o kierunku rozwoju firmy, decydujesz jednocześnie o osobistym samorozwoju i samorealizacji. Dla wielu osób własna firma to po prostu możliwość realizacji planów, marzeń i pasji, których nie mogli spełniać w innym miejscu. Często najlepsze wyniki osiągają właśnie te biznesy, za którymi stoją pasjonaci przekuwający hobby w profesjonalną działalność.

Własna firma daje też szansę na ucieczkę przed monotonią pracy na określonym stanowisku na etacie. Przedsiębiorca, który rozwija nową działalność, zwłaszcza na początku musi stawić czoło bardzo różnym wyzwaniom związanym z odmiennymi obszarami działania firmy. Poza tym współczesny rynek usług bardzo szybko się zmienia i chcąc odnieść sukces, musisz być elastyczny i modyfikować swoje pomysły i stosowane rozwiązania. To wszystko sprawia, że jeśli masz predyspozycje biznesowe, na pewno nie będziesz się nudzić.

Odpowiedzialność i ryzyko

Chcąc podjąć świadomą decyzję, trzeba jednak znać też minusy, jakie mogą towarzyszyć prowadzeniu działalności gospodarczej. Jak wspomnieliśmy na początku, należy przede wszystkim liczyć się z ryzykiem fiaska przedsięwzięcia. Jeśli biznes nie wypali, a na firmie ciążyć będą nieuregulowane należności, w wielu przypadkach windykator może zająć Twój majątek osobisty. Może też się okazać, że firma będzie generować niewielkie przychody, co w ogólnym rozrachunku przyniesie straty, bo koszty stałe nie są małe i zawsze muszą być opłacone. Takim kosztem jest np. konieczność comiesięcznego zapłacenia za składki ZUS, które są dość wysokie (choć przez pierwsze 2 lata działalności stosowane są niższe składki preferencyjne). Co więcej, nawet jeśli dochody firmy są dobre, z reguły są nieregularne i nigdy do końca nie można przewidzieć, jaki będzie zysk w następnych miesiącach.

I inne minusy

To z kolei często przekłada się na brak poczucia bezpieczeństwa i stabilności przedsiębiorcy, a nawet konsekwencje zdrowotne. Zwłaszcza, że osoby samozatrudnione - choć same ustalają ramy czasu pracy - często pracują znacznie więcej niż etatowcy. Są też bardziej zaangażowane emocjonalnie w swoją pracę i nie zawsze potrafią oddzielić życie zawodowe od osobistego. Muszą zawsze być na bieżąco ze zmianami prawnymi, podatkowymi oraz branżowymi, nieustannie dbać o wysoki poziom sprzedaży, ale też właściwą obsługę „papierologii” firmowej. Dochodzi do tego wiele innych frustrujących kwestii, np. brak wielu przywilejów, niższa emerytura niż ma to miejsce w przypadku osób pracujących w oparciu o umowę o pracę (przy analogicznych składkach), brak płatnego urlopu itp.

Kluczowym momentem podczas podejmowania decyzji o założeniu firmy powinno więc być rozważnie wszystkich za i przeciw oraz namysł nad własnymi priorytetami i potrzebami. Konieczna jest też weryfikacja samego pomysłu biznesowego, realiów zewnętrznych i Twoich własnych predyspozycji do zostania przedsiębiorcą.