Jak pozyskać kapitał na start firmy, czyli nie tylko dotacjami stoi biznes
Środki finansowe, o jakie można wnioskować w ramach unijnych i krajowych programów wspierających rozwój przedsiębiorczości to nie jedyne sposoby na pozyskanie dofinansowania na założenie czy rozwój firmy. Kapitał można otrzymać – na określonych zasadach - m.in. od banków, instytucji pozabankowych, prywatnych inwestorów czy nawet społeczności internetowych.
Kredyty
Oferty kredytu na założenie firmy w 2019 r. nadal nie są zbyt liczne. Jednak przeglądając aktualne rankingi ofert w tematycznych serwisach w Internecie, można znaleźć pewne możliwości. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że z reguły młody przedsiębiorca może się starać o niezbyt wysoką kwotę kredytu. Co więcej, pozyskanie środków finansowych od banku wymaga załatwienia wielu formalności, przedstawienia masy dokumentów, w tym często jakiegoś rodzaju zabezpieczenia spłaty kredytu. Powszechną praktyką jest wymóg założenia firmowego rachunku w banku udzielającym kredytu, a czasem przedstawienie biznesplanu przedsięwzięcia.
Na koszty kredytu składa się kilka elementów: oprocentowanie, prowizja, opłata przygotowawcza oraz ubezpieczenia. Często dochodzą do tego jeszcze inne obowiązkowe opłaty. Czas oczekiwania na decyzję kredytową to najczęściej nie więcej jak tydzień, a czasem może to być nawet kilka minut. Warto też wiedzieć, że jeśli nie masz możliwości przedstawienia własnych zabezpieczeń, możesz posłużyć się gwarancją oferowaną przez rząd w ramach programu de minimis.
Pożyczki
Ofert pożyczek na start firmy stopniowo pojawia się coraz więcej. Ich największą przewagą nad kredytami jest to, że dużo łatwiej je uzyskać i wymagają dostarczenia znacznie mniejszej liczby dokumentów. Z drugiej strony, pożyczki wiążą się z krótkim terminem spłaty i tym samym wysokimi ratami.
Dużo ciekawszą opcją jest pożyczka, jaką można uzyskać od Banku Gospodarstwa Krajowego. Program „Pierwszy Biznes - Wsparcie w Starcie” skierowany jest do niepracujących osób, które są: 1. zarejestrowanymi bezrobotnymi lub studentami ostatniego roku studiów wyższych albo absolwentami szkoły wyższej (ale od ukończenia szkoły bądź uzyskania tytułu zawodowego upłynęło nie więcej niż 4 lata) i 2. minimum na rok przed złożeniem wniosku nie prowadziły działalności gospodarczej.
Pożyczka może wynieść nawet 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli w 2019 r. ponad 90 tys. zł. Oprocentowanie takiej pożyczki wynosi 0,44% (w skali roku), a spłata może trwać nawet 7 lat. Lista wyznaczonych pośredników finansowych, do których można się zgłosić w celu otrzymania preferencyjnej pożyczki, znajduje się na stronie programu.
Aniołowie biznesu i venture capital
Jeśli masz ciekawy pomysł na biznes, jednak wiąże się on z dużym ryzykiem, są nikłe szanse na pozyskanie kredytu bankowego. W takiej sytuacji warto zwrócić się do jednego z tzw. aniołów biznesu, czyli inwestora poszukującego nowatorskich pomysłów biznesowych. Duże ryzyko nie odstrasza bogatych inwestorów – dla nich kluczowy jest sam dobrze rokujący pomysł i powiązany z nim rzeczowy biznesplan, entuzjastyczne podejście pomysłodawcy oraz własny biznesowy „nos”. Co więcej, wsparcie finansowe anioła biznesu może być naprawdę duże, a do tego dochodzą korzyści pozafinansowe: wiedza, doświadczenie i kontakty biznesmena. Dzięki zaangażowaniu szanowanego przedsiębiorcy w działania młodej firmy, automatycznie zyskuje ona pewną renomę i dużo łatwiej odnaleźć się jej na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że inwestor nie jest instytucją charytatywną, w zamian za swoje wparcie otrzymuje w firmie udziały. Działalność musi tym samym zostać przekształcona w spółkę cywilną. Jeśli chcesz nawiązać kontakt z tego typu inwestorem, wejdź na stronę internetową jednej z Sieci Aniołów Biznesu, która zrzesza takich przedsiębiorców.
Venture capital, czyli fundusze podwyższonego ryzyka oparte są o podobną zasadę działania. Tak więc kapitał udzielony przez prywatnych inwestorów jest następnie rozdysponowany przez fundusze między wybrane firmy. Są to z reguły młode, perspektywiczne przedsiębiorstwa oferujące nowatorskie usługi czy produkty. Inwestorzy stają się udziałowcami firm, w które zainwestowali. Plusem takiego rozwiązania jest brak odpowiedzialności dokapitalizowanej firmy – możliwość poniesienia fiaska jest wliczona w ryzyko inwestycji.
Crowfunding
Ta metoda finansowania rozmaitych pomysłów biznesowych ma niedługą historię, ale dzięki niej zrealizowano wiele ciekawych projektów także w Polsce. Idea jest prosta, ogłaszasz swój pomysł na biznes na portalu crowfundingowym i określasz, jaki kapitał jest potrzebny do jego realizacji. Jeśli uda Ci się zainteresować internautów, możesz liczyć na ich dobrowolne wpłaty, które umożliwią uruchomienie projektu. W zamian za przekazane środki finansowe pomysłodawca oferuje z reguły tzw. świadczenie zwrotne, przykładowo udziały w firmie, zniżki na zakup produktu czy same produkty lub usługi.
Finansowanie społecznościowe, oprócz tego, że pozwala zgromadzić kapitał na start projektu, jest też świetną okazją do weryfikacji samego pomysłu, szerokiej promocji w Internecie oraz pozyskania klientów.